top of page

Ztratili jsme spojení s expedicí 🙈 Ale dál soutěžíme o letenky a merch ‼️

Updated: Jun 20Žlutá žába zapadla na kraji silnice. Danův tým projel Tureckem a koupal se s kravami.


Report z první ruky, dokud jsme byli s expedicí ještě v kontaktu:


Jsme v Istanbulu, bráně do Asie, městě památek a náhradních dílů. Istanbul je pro nás směsicí historie a dílen. V Turecku to stále funguje postaru a odborníci na určitou činnost se soustřeďují na jednom konkrétním místě. U nás už po těch dávných dobách zbyly jen názvy ulic. Potřebujeme olej, vymýšlíme, jak odlehčit odpružení přetížených žab a prostě jsme zvědaví a zkoumáme křivolaké uličky bývalého Cařihradu. Tohle je pořád svět, kde se věci opravují, místo aby se vyhazovaly.


Opouštíme Istanbul a míříme k hoře Ararat, blízko Íránu, dva tisíce kilometrů daleko. Denně hltáme kilometry, kupujeme benzin, sháníme jídlo a hledáme místo na spaní. Často po tmě, což je ta nejhorší varianta. Marek, náš motorkář, miluje horké prameny a našel si je na mapě. Koupání s krávami v prameni bylo nakonec nečekaně relaxačním zážitkem.
Turecko se od naší první cesty v roce 2007 změnilo. Silnice bez asfaltu nahradily čtyřproudé dálnice. Turecké stavitele už serpentiny nezajímají, moderní auta mají dost výkonu. My ne. 6% stoupání je to nejjemnější, které nás potkalo. Do kopce jedeme na dvojku nebo jedničku, z kopce na trojku nebo dvojku. Naší žábě náhle nejde vyřadit čtyřka. Houpeme autem tak silně, že nakonec vyskočí, ale příčinu jsme nezjistili.


Zastavujeme, hledáme jídlo a měníme karburátor. Jedna žába má neustále problémy, druhá jede skoro bez závad. Po výměně karburátoru motor běží lépe. Kolem nás se slaví, protože místní fotbalový tým vyhrál finále třetí ligy.


I my nakonec slavíme. Temnotu plácku u řeky osvětluje jen maličká obrazovka mobilu. Hrajeme finále mistrovství světa v hokeji a vyhráváme. Dneska jsou tady všichni mistři!
Za litr benzinu jen korunu. Expedice se ocitla v úplně jiném světě.


Je horko, vážně horko. Pedál plynu pálí a z odkryté převodovky se valí horký vzduch. Převodovka naší žluté žáby zlobí. Čtyřka se stále častěji zasekává a nejde ven. Jak už to v Íránu v červnu bývá, je opravdu horko. Na turecko-íránské hranici nám ale ještě před několika dny byla zima. Trčíme tady už dlouhé hodiny kvůli plné moci, kterou potřebujete, pokud řídíte auto, které není vaše. Všechna vozidla jsou ale psaná na Dana, takže majitel je tu s námi. Přesto celníci plnou moc vyžadují. Po několika hodinách čekání a podpisu všech dokumentů nám celník konečně dovoluje pokračovat posledních 10 metrů Tureckem.


Vjíždíme do Íránu, kde naše cesta a to pravé dobrodružství vlastně teprve začíná. Íránské platební karty fungují všude, zatímco hotovost je složitá. Benzin je tu velmi levný, ale ne vždy je dostupný. Po několika pumpách se nám podaří natankovat. Funguje tu přídělový systém a je to chaos.


Írán je úžasná a bizarní země. V Tabrízu navštěvujeme největší krytý bazar světa. V Kandovanu, městečku v tufových homolích, se vyhneme turistickému peklu a vychutnáváme si ho hezky v klidu. Znovu nás trápí převodovka. Máme teorii, že za všechny problémy může oběhaná součástka. U silnice jsme našli gumovou zástěrku, mohla by pomoci. Kousek ustřihneme, vložíme a modlíme se. Funguje to! Čtyřka zase funguje. Jedeme dál!Jenže od chvíle, co expedice přejela hranici do Turkmenistánu, jako by se po žlutých žábách slehla zem. S internetem je to tam dost na štíru, takže pořádně nevíme, co s nimi je. Podle poslední zprávy se jim navíc zadřel motor, a vzhledem k přísným podmínkám průjezdu touto totalitní zemí se potřebují dostat ven včas. Držme jim palce!


 

SOUTĚŽ

 

A tady je výherce první soutěžní otázky! Jirka Spolek ze Zaleť si. Gratulujeme! Získává Travelport merch a spolu s vámi ostatními, kteří jste odpověděli správně, je zařazen do hlavního slosování o letenky v hodnotě 20 a 10 tisíc Kč, které proběhne na podzimním eventu k oslavě 25. výročí česko-slovenského Travelportu.


Správně odpověděl, že mezinárodní letiště nejblíže k městu, kde se vyráběl automobil žlutých žab, je u Lvova s IATA kódem LWO. Po upozornění státním notářem na ambivalentní formulaci soutěžní otázky jsme uznali jako správné odpovědi také: Luck – UCK (vojenské letiště) a Rivne – RWN (civilní letiště).A máme pro vás novou soutěžní otázku!


Ve kterých zemích, kterými žlutá expedice na své celkové trase projede, Travelport zatím nemá zastoupení?


Odpovídejte přes tento odkaz do úterý 24. června. Výherce oznámíme v příštích novinkách z expedice


 

PRODUKTOVÉ NOVINKY

 

Minule jsme se s vámi podělili o nejžhavější novinky ve SmartAgentovi. U těch to ale nekončí a máme pro vás další!

 

Rozšířená správa uživatelů


Co je nového: Nabídka Subagents pro konsolidátory. Konsolidátoři nyní mohou snadno připojovat, spravovat a ověřovat účty subagentů. Mezi nové funkce patří ověřování PCC, uzamčení/odemčení účtu a mazání záznamů.


Jak vám to pomůže: Tato funkce poskytuje větší kontrolu a flexibilitu při správě účtů dílčích agentů, čímž pomáhá plynulejší každodenní práci a zajištění bezpečnosti.
 

Ještě lepší zabezpečení


Co je nového: Vylepšete zabezpečení svého konsolidátorského nástroje pomocí volitelného ověření Google Authenticator. Tato funkce přidává další vrstvu zabezpečení prostřednictvím jedinečných kódů vygenerovaných v chytrém telefonu.


Jak vám to pomůže: Zvyšte zabezpečení svého účtu a chraňte citlivé informace dalším krokem ověření, který znemožňuje neoprávněný přístup.Snadná práce s měnou


Co je nového: USD nebo EUR pro rezervace vytvořené na stránce New booking. Tato aktualizace je určena zejména pro trhy, kde BSP přijímá dvě měny.


Jak vám to pomůže: Usnadněte si proces rezervace automatickým použitím nejvhodnější měny, čímž snížíte počet chyb při převodu a zvýšíte přesnost vypočtené částky.Váš Travelport


 


Rádi byste se na něco zeptali? Budeme se těšit, že nám napíšete na produkty@travelportgds.cz

0 comments

Comments


bottom of page