top of page

Expedice si v Turkmenistánu prošla peklem 🔥 Utekli včas i se zadřeným motorem 😬

Updated: Jul 4Expedice si v Turkmenistánu prošla peklem

 

Žlutá výprava projela diktaturou s odřenýma ušima a zadřeným motorem. Máme od nich zprávu z první ruky! Předáváme slovo Danovi:

 

Policajt mi strčil špejli s vatou do pusy, zatočil a hodil ji na hromadu ostatních. "To bude 40 dolarů za covid test!" Vítejte v Turkmenistánu, absurdní totalitě, která posloužila jako inspirace k filmu Diktátor. Doslova šílený režim této země je dílem Saparmurata Niyazova, který se nazval Turkmenbašim, otcem všech Turkmenů. Tento sovětský úředník si po rozpadu SSSR udělal z Turkmenistánu své hřiště, plné zlatých soch. Jeho nástupce, údajně jeho nepřiznaný syn, pokračuje v tradici absurdních nařízení.


Svatá kniha Ruhnama, kterou Niyazov údajně napsal sám, byla povinná na školách i při získávání řidičáku. Jeho nástupce píše knihy hlavně o koních a zhlédl se ve svých portrétech, které musely být všude. Občané si je museli kupovat a staré odevzdávat.

Gurbanguly Berdimuhamedow rád závodí a vždy vyhrává. Jednou vyhrál dostih, ale po pádu z koně stadion uzavřeli a všem zabavili záznamová zařízení. Dokonce uzavřeli letiště a zahraničním hostům zabavili notebooky, fotoaparáty a kamery. Několik desítek lidí bylo zatčeno za pokus vyvézt zakázaný materiál.
Turkmenistán si za průjezd nechává zaplatit. Na hranicích nás s úsměvem okradli. Za šest dní jsme zaplatili téměř 6000 dolarů. V ceně byl povinný průvodce a ubytování ve státním hotelu. Jenže po příjezdu jsme zjistili, že stát bude chtít další a další poplatky, které nebyly zahrnuty v ceně.

 

Ašchabad, hlavní město, je ukázkou absurdní moci. Jediné povolené barvy jsou bílá, stříbrná, zlatá a zelená. Všechna auta musí být bílá. My jsme museli zaparkovat naše žluté vozy daleko za městem a byli jsme odvezeni bílým mikrobusem zpět do bílého hotelu. Hotel vypadá jako vězení, s plísní v pokojích, ulomenými lampičkami a záchody spravovanými izolepou a betonem. Museli jsme si najmout auto s řidičem, protože díky poplatkům by se jízda vlastními stroji pořádně prodražila.


Hořící kráter Darvaza je jednou z mála turistických atrakcí. Vznikl, když se při hledání zemního plynu propadla podzemní dutina, kterou pak zapálili. Plameny sice nejsou tak velké jako dříve, protože vláda odčerpává plyn, ale přesto je to fascinující místo.Zadřený motor a útěk z diktatury

 

Turkmenistán dělá vše pro to, abyste do něj nejezdili, a pokud už tam přijedete, snaží se z vás vytáhnout co nejvíce peněz. A když vás oberou, chtějí, abyste co nejrychleji odjeli, nebo z vás dostanou další peníze! Pokud se vám zadře motor a dojde benzín, stane se pobyt v Turkmenistánu opravdu zajímavým.

 

Nad nekonečnou, prázdnou dálnicí se třepotá fata morgana. Je horko, opravdu horko, a my musíme ujet 400 kilometrů na jeden zátah. Nechceme, ale musíme. Jsme v Turkmenistánu, cestujeme pod dohledem a náš harmonogram je pevně daný. Musíme se přesunout z Ašchabadu do Mervu a zítra opustit Turkmenistán. Pokud to nestihneme, k 6000 dolarům přibude dalších čtrnáct set jako pokuta. A to opravdu platit nehodláme! A tak jedeme za fata morganou.


Zatím to jde. Prvních 200 kilometrů je olej v motoru nepříjemně horký, ale ne úplně kritický. V druhých dvou stovkách teplota stoupá a motor Vegu zakucká a zastaví. Něco se zadřelo nebo přidřelo. Přidává se déjà vu z Afriky 2009 a zadřený motor na trabantu. Zastavujeme a snažíme se zachránit i Vóžu, naši druhou žábu. Otevíráme díru po navijáku, abychom dostali více vzduchu.
Vegu už ale nepomůže nic. Motor vydává hrozné zvuky a zadře se úplně. Jediné plus je, že máme průvodce Olega s autem. Je znalcem historie a jeho vyprávění by se dalo poslouchat hodiny. Teď ale připojuje nemocnou žábu za svůj Land Cruiser a vyrážíme dál. Hluk v autě je menší, ale stále hlasitý. Druhá žába hlásí, že teplota klesla.

Na konci dálnice nás čeká odtahovka. Zatímco po dálnici bylo možné táhnout auto 200 kilometrů, 20 kilometrů do města už ne. Vůdce národa zakázal, aby to nevypadalo, že se v Turkmenistánu mohou rozbíjet auta. Odtahovka je samozřejmě bílá, ale je to šrot. Taková je turkmenská realita.


V jiných zemích bychom s porouchaným autem dojeli do nejbližšího města a motor opravili. Ale jsme v Turkmenistánu. Máme povolení na šest dní, a pokud zde budeme déle, dostaneme pokutu. A my máme poslední den! Sháníme lepší odtahovku. Nakládáme Vegu a vyrážíme směr Uzbekistán. Cestou si dovolíme malou odbočku do Mervu, kdysi největšího města světa.Merv je fascinující, ale musíme vyrazit k hranici. Hranice zavírá v šest a my ji musíme překročit dnes. Na pumpách není benzín a cesta na hranice je plná děr, prachu a horka. Pumpaři se snaží pomoci, a když z hubice začne prýštit palivo, tankujeme. Benzínu je jen trochu, takže tříkolka jede na odtahovce.

 

Cesta je čím dál horší, naše odtahovka má prázdné kolo. Řidič zápasí se šrouby, ale nakonec je vymění. Jedeme dál, ale naše jediné funkční vozidlo vymete díru a ráfek se deformuje. Pokračujeme, protože času je málo a pokuta velká. Nakonec se v dáli objeví řeka Amudarja, hranice s Uzbekistánem je na dohled. Stojíme u brány, dál už náš průvodce nemůže. Poděkujeme mu a říkáme, že na něm bychom nic neměnili, na Turkmenistánu všechno.

 

Sbohem, Turkmenistáne! 

SOUTĚŽ

 

Výherkyní druhé soutěžní otázky je Lenka Malčovská ze Senator Meetings & Incentives, gratulujeme! Získává Travelport merch a spolu s vámi ostatními, kteří jste odpověděli správně, je zařazena do hlavního slosování o letenky v hodnotě 20 a 10 tisíc Kč, které proběhne na podzimním eventu k oslavě 25. výročí česko-slovenského Travelportu.

 

Správně odpověděla, že na celkové trase, kterou expedice projede, Travelport zatím nemá zastoupení v Íránu a Turkmenistánu.A už tasíme nový soutěžní úkol!


Vytvořte nejméně tři slova (česká nebo slovenská podstatná jména v 1. pádě) z počátečních písmen našich produktů a hlavních měst států, přes které Žlutá expedice jede. U každého slova do závorky uveďte, které produkty a města jste použili. Např. LOS (London, Oslo, Smartpoint). Speciální cena pro nejdelší slovo!


Odpovídejte přes tento odkaz do úterý 9. července. Výherce oznámíme v příštích novinkách z expedice.


 

PRODUKTOVÉ NOVINKY

 

Navrch přinášíme několik vybraných osvěžujících produktových novinek.

 

Snadná revalidace v TCP Exchange

 

Co je nového: TCP Exchange nyní nabízí intuitivní rozhraní pro revalidaci letenek pro dospělé i kojence.

 

Jak vám to pomůže: Revalidace letenek je nyní rychlejší a jednodušší. TCP Exchange automaticky ověří údaje o rezervaci, zajistí, že se nejedná o codesharové lety, potvrdí stav kuponu OPEN nebo ARPT a porovná kódy leteckých společností a rezervační třídy. Pokud vše souhlasí, dokončí revalidaci, čímž vám ušetří čas a námahu.
 

Optimalizovaná správa zavazadel u NDC rezervací

 

Co je nového: V GOL IBE a TripGate jsme vylepšili způsob správy dodatečných zavazadel v NDC rezervacích. Pokud se potvrzení rezervace nezdaří kvůli dodatečnému zavazadlu, systém dokončí rezervaci bez něj a upozorní na to agenturu e-mailem.

 

Jak vám to pomůže: Vaši zákazníci si užijí hladší průběh rezervace. I v ojedinělých případech, kdy zavazadlo způsobí potíže, je rezervace dokončena bez přerušení a vy jste neprodleně informováni o tom, že zavazadlo je třeba vyřešit samostatně.Váš Travelport


 


Rádi byste se na něco zeptali? Budeme se těšit, že nám napíšete na produkty@travelportgds.cz

0 comments

Commentaires


bottom of page